
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 5.08 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24067
Ext.Price$0.24067
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24067 | $0.24067 |
| 10 | $0.21517 | $2.15170 |
| 50 | $0.19238 | $9.61900 |
| 100 | $0.15890 | $15.89000 |
| 500 | $0.13124 | $65.62000 |
| 1000 | $0.12518 | $125.18000 |
| 3000 | $0.11940 | $358.20000 |
| 5000 | $0.11388 | $569.40000 |
